Cracow Singers
Zespół wokalny Cracow Singers skupia doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Zespół koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łącząc odległe obszary oraz interesujących Partnerów. Zespół wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji.
Cracow Singers prezentuje programy a cappella z muzyką dawną i współczesną, współpracuje z instrumentalistami oraz z orkiestrami w różnorodnych repertuarach. Wysoki poziom artystyczny zespołu, docenił polski muzyk jazzowy, kompozytor i wokalista Stanisław Soyka. Autorskie kompozycje Stanisława Soyki, do słów Williama Shakespeare’a w nowej aranżacji Karola Kusza, stworzonej tylko dla realizacji a cappella, zarejestrowane zostały na dwupłytowym albumie pn. Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella.
Cracow Singers zaproszony został przez wydawnictwo Internationale Musikverlage Hans Sikorski z Hamburga do współpracy w międzynarodowym projekcie prezentującym kompozycję Lery Auerbach pn. 72 Angels – In splendore lucis. Cracow Singers wraz z Rascher Saxophone Quartet są autorami prawykonania polskiego oraz węgierskiego tej kompozycji.
Zespół współpracuje z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia wykonując dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Arvo Pärta oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej – m.in. cykle koncertowe z utworami Witolda Lutosławskiego.
Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa m.in. Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej, Cracovia Sacra, Miłosz Festiwal czy Sacrum Profanum zapraszany jest również do uczestnictwa w festiwalach w kraju i za granicą m.in. Festiwale Szekspirowskie (Gdańsk, Erywań, Bitola), Festiwal Fide et Amore w Żorach, Festiwal Muzyczny „Dialog Kultur” w Chrzanowie, Gorczycki Festiwal, Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej w kraju i za granicą.
Cracow Singers jest autorem światowego prawykonania najdłuższej, odnalezionej i zrekonstruowanej kompozycji Wacława z Szamotuł pn. „Lamentationes”. Oparta na modelach historycznych rekonstrukcja „Lamentationes”, pozwoliła na pierwsze od czasów renesansu wykonanie tego dzieła 29 marca 2018 w Krakowie oraz 30 marca 2018 w Szamotułach podczas Międzynarodowego Festiwalu Misteria Paschalia. Wydawnictwo fonograficzne pn. Sub Ursae – Venceslaus Samotulinus opera omnia, prezentuje wszystkie poznane do obecnej chwili kompozycje Wacława z Szamotuł w wykonaniu Cracow Singers z towarzyszeniem lutniowym profesora Marca Lewona. Dyrektorem artystycznym projektu jest dr Agnieszka Budzińska-Bennett.
Zespół przygotował program z muzyka europejskiego średniowiecza we współpracy z dr Agnieszką Budzińską-Bennett oraz Ensemble Pergrina (Szwajcaria) współtworząc multimedialne misterium pn. Gladius.
Pod kierunkiem artystycznym Fabio Bonizzoni’ego, Cracow Singers wykonał dzieło Jana Sebastiana Bacha – Pasję wg. św. Jana.
Cracow Singers prezentuje program z utworami a cappella Krzysztofa Pendereckiego pod artystycznym kierownictwem dr hab. Macieja Tworka. W tym również programie Cracow Singers podjął współpracę z Hover State Chamber Choir of Armenia.
Cracow Singers angażuje się również w projekty edukacyjne oraz społeczne – współpracuje z Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec w zakresie realizacji wydarzeń upowszechniających i interpretujących kulturę tradycyjną i ludową, oraz współpracuje z Zakładem Karnym w Nowym Wiśniczu”. Rezultatem projektu jest utworzenie chóru „Tolerancja” w Zakładzie Karnym Nowy Wiśnicz. Obecnie zespół utworzony z 14 osadzonych, kierowany przez Karola Kusza pracuje nad nowym repertuarem.
Cracow Singers miał zaszczyt śpiewać podczas uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej w dniu 17 marca 2016 roku.
Kierownikiem artystycznym Cracow Singers jest Karol Kusz.
www.cracowsingers.pl
◄
1 / 1
►
Katarzyna Wiwer - sopran
Śpiewaczka, pedagog, propagatorka kultury, jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Szczególnie ukochała muzykę dawną i zajmuje ona szczególne miejsce w jej repertuarze, począwszy od muzyki chorałowej i średniowiecznej (Hildegarda z Bingen) poprzez utwory Dowlanda, Zieleńskiego i Monteverdiego, pieśni Purcella i inne barokowe pieśni angielskie, liczny wybór kantat Buxtehudego i Bacha, dzieła oratoryjne Haendla, Mozarta, Haydna oraz wiele innych. Śpiewaczka nie stroni również od repertuaru pieśniarskiego i muzyki współczesnej, wykonując utwory Schuberta, Chopina, Szymanowskiego, Rodriga, aranżacje pieśni szkockich, aż po utwory pisane specjalnie dla niej. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, zarówno utworów nowych, jak i pierwszych, czasem po setkach lat, współczesnych wykonań utworów z dziedziny muzyki dawnej (m.in. archiwalia jasnogórskie, podolinieckie, benedyktyńskie i inne). Współpracuje z wieloma zespołami m.in: Flores Rosarum, Celtic Triangle, Filatura di Musica, a także znakomitymi kameralistami, jak Andrzej Zawisza, Irena Davidson, Michał Nagy, czy Henryk Kasperczak. Katarzyna Wiwer jest również założycielem oraz dyrektorem artystycznym zespołu muzyki dawnej Scepus Baroque.
Śpiewaczka koncertowała na licznych festiwalach: Muzyka w starym Krakowie, Banchetto Musicale w Wilnie, Salezjańskie Lato w Przemyślu, Kolory Polski, Perła Baroku w Kobyłce, Festiwal Muzyki Polskiej, Dni Bachowskie w Krakowie, Festiwal Bachowski w Świdnicy, Festiwal „Fide et Amore” w Żorach, Chanterelle Festiwal, Musica Sacra, Festiwal Muzyki Organowej w Leżajsku, Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy, Barok na Spiszu, Wawel o zmierzchu oraz Wieczorach Wawelskich i koncertach na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest prezesem zarządu fundacji Kulturalny Szlak, a także współorganizatorem i dyrektorem artystycznym dwóch festiwali: Muzyka nad Zdrojami, odbywającym się w Szczawnicy oraz Barok na Spiszu – festiwalu, który ma na celu promowanie wspaniałych zabytków baroku znajdujących się na terenie polskiego Spisza.
Katarzyna Wiwer jest również pedagogiem śpiewu, prowadzi zajęcia z emisji głosu, a także warsztaty chorału gregoriańskiego i muzyki Hildegardy z Bingen. Obecnie jest słuchaczką studiów podyplomowych Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie.
◄
1 / 1
►
Duet Zimka&Ochwat
Duet Zimka & Ochwat powstał w 2013 roku z inicjatywy dwóch uznanych, wielokrotnie nagradzanych artystów i wybitnych absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie: Maciej Zimka - akordeon, Wiesław Ochwat - akordeon. Artyści są laureatami licznych konkursów instrumentalnych, wspólnie zdobywając nagrody m.in.: na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Andrzeja Krzanowskiego oraz w 49. Konkursie Citta di Castelfidardo (Włochy). Muzycy są zapraszani na liczne festiwale jak również koncerty w Polsce i Europie. Duet prowadzi również warsztaty i kursy mistrzowskie. Duet Zimka&Ochwat wykonuje muzykę klasyczną i współczesną. Główną formą ich działalności jest opracowanie i wykonywanie utworów orkiestrowych na duet akordeonowy. Zainteresowanie tego typu repertuarem wiąże się z koncepcją Zbigniewa Bargielskiego, który przyrównuje współczesny akordeon koncertowy do instrumentalnego „kameleonaˮ. Jest to bardzo trafna opinia, odnosząca się do bogactwa brzmieniowego akordeonu i jego specyficznej właściwości, jaką jest zdolność dopasowania się do różnych obsad instrumentalnych, zarówno jednorodnych, jak i niejednorodnych. Bogactwo i rozmaitość barw, które można uzyskać na akordeonie predestynuje ten instrument przede wszystkim do wykorzystywania go w muzyce kameralnej w repertuarze wybranych utworów orkiestrowych, takich jak: Koncerty Brandenburskie J.S. Bacha, Peer Gynt E. Griega czy Pietruszka I. Stravinskiego. Podczas wspólnych koncertów duet udowadnia, że akordeon potrafi brzmieć jak orkiestra, a interpretacje na długo zapadają w pamięci publiczności. Drugą formą działalności duetu jest szeroko rozumiana muzyka współczesna, zarówno ta ukonstytuowana jak również najnowsza. Artyści prawykonują nowe kompozycje, często współpracują też z kompozytorami czego efektem jest znaczne poszerzenie literatury akordeonowej. Muzycy prawykonywali liczne utwory kompozytorów polskich i zagranicznych takich jak: Luis Andriessen, Zbigniew Bargielski, Maciej Jabłoński, Claudio Jacomucci, Valerij Koldadiuk, Kamil Kruk, Paweł Łukowiec, Jerzy Mądrawski, Michał Papara, Piotr Peszat, Kazimierz Pyzik, Simone Spinacci czy Szymon Strzelec oraz wielu innych. Niezależnie od muzyki którą wykonuje duet, interpretacje artystów zawsze są pełne emocji oraz artystycznej pasji. Akordeoniści porywają publiczność, zabierając słuchaczy do swojego, wyrazistego muzycznego świata.
◄
1 / 1
►
Chór Laetus Cantus
Chór Laetus Cantus powstał w 2015 r w Skale, jako odpowiedź na muzyczne zainteresowania lokalnych mieszkańców. Dyrygentem jest pani Grażyna Rodek - na codzień nauczycielka muzyki w okolicznych szkołach i organistka w parafii Ojców-Grodzisko. Chór występuje w składzie kameralnym, wykonując utwory a’capella. Uświetnia uroczystości gminne i kościelne. Występował na Dniach Kultury Staropolskiej w Pieskowej Skale, brał udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, śpiewał w Ogrodach Biblijnych w Proszowicach. W 2019 zdobył II miejsce na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Miechowie.
◄
1 / 1
►